Beef Stroganoff
Mushrooms and nutmeg make a delicious yogurt-based sauce for the pasta in this beef recipe.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 6 ounces
- Rating
- 3.46 of 5 (111 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound beef, lean (top round)
- 2 teaspoons vegetable oil, divided (or cooking oil of choice)
- 3/4 tablespoon onion, finely chopped
- 1 pound mushrooms, sliced
- 1/4 teaspoon salt
- 1 dash black pepper
- 1/4 teaspoon nutmeg
- 1/2 teaspoon dried basil
- 1/4 cup low-sodium beef broth
- 1 cup low-fat yogurt, plain
- 6 cups macaroni (cooked in unsalted water)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut beef into 1-inch cubes.
- Heat 1 teaspoon oil in non-stick skillet.
- Sauté onion for 2 minutes.
- Add beef and sauté for additional 5 minutes.
- Turn to brown evenly.
- Remove from pan and keep hot.
- Add remaining oil to pan; sauté mushrooms.
- Add beef and onions to pan with seasonings.
- Add beef broth and yogurt; gently stir in.
- Heat, but do not boil.
- Serve with macaroni.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 450.45 |
| Total Fat | 7.32 g |
| Saturated Fat | 2.29 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 58.9 mg |
| Carbohydrates | 59.05 g |
| Dietary Fiber | 3.95 g |
| Total Sugars | 6.13 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 34.44 g |
| Calcium | 121 mg |
| Potassium | 789 mg |
| Sodium | 233.31 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 59 mg |
| Phosphorus | 447 mg |
| Selenium | 82 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 1.8 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 234 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.9 mg |
| Niacin | 12 mg |
| Choline | 92 mg |
Notes
Note: If thickening is desired, use 2 teaspoons cornstarch. The calories are the same as flour, but cornstarch has double the thickening power. These calories are not figured into the nutrients per serving.
Recipes you may also like
- Curried Brown Rice with Pumpkin Seeds, Apricots and Spinach
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
- Chicken and Spanish Rice
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
- Fruity Thai Pita Pockets
- Tuna Apple Salad Sandwich
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-stroganoff. Federal works are public domain in the United States.