Naan
Enjoy the amazing smell coming from your grill as you make this delicious naan. Be sure to savor the delicious flavor and texture while it is still warm!
- Yield
- 40 Servings
- Serving size
- 1 piece, 1/40 of recipe
- Rating
- 3.04 of 5 (24 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 packet of active dry yeast (1/4 ounce)
- 1 cup warm water
- 1/4 cup sugar
- 3 tablespoons low-fat 1% milk
- 1 egg, beaten
- 2 teaspoons salt
- 4 1/2 cups bread flour
- garlic, minced (2 teaspoons, optional)
- 4 tablespoons butter, melted (1/4 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, dissolve yeast in warm water and let stand about 10 minutes, or until frothy.
- Stir in sugar, milk, egg, salt, and enough flour to make a soft dough.
- Knead for 6 - 8 minutes on a lightly floured surface or until smooth.
- Let it rise 1 hour until the dough has doubled in volume.
- Punch down dough and knead in garlic.
- Pinch off small handfuls of dough about the size of a golf ball.
- Roll into balls and place on a tray.
- Cover with a towel and allow to rise until doubled in size, about 30 minutes.
- During the second rising, preheat grill to high heat.
- At grill side, roll one ball of dough out into a thin circle.
- Lightly oil grill.
- Place dough on grill and cook for 2 - 3 minutes or until puffy and lightly browned.
- Brush uncooked side with butter and turn over.
- Brush cooked side with butter and cook until browned, another 2 to 4 minutes.
- Remove from grill and continue the process until all the naan has been prepared.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 73.7 |
| Total Fat | 1.56 g |
| Saturated Fat | 0.8 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.25 mg |
| Carbohydrates | 12.57 g |
| Dietary Fiber | 0.42 g |
| Total Sugars | 1.36 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.12 g |
| Calcium | 5 mg |
| Potassium | 21 mg |
| Sodium | 120.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 4 mg |
| Phosphorus | 20 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 13 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Hot Cornmeal Cereal
- Roasted Potatoes
- Farmers Market Salsa
- Candied Yams
- Berry Good Dessert
- Garden Vegetable Soup
- Chilled Cantaloupe Soup
- Ratatouille
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/naan. Federal works are public domain in the United States.