Chilled Cantaloupe Soup
This cool, refreshing melon and citrus soup is perfect for a day when it is too hot to cook. Have it with a hearty, protein-filled sandwich on whole grain bread for a filling meal.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.49 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 cantaloupe, peeled, seeded, and cubed
- 2 cups orange juice
- 1 tablespoon lime juice
- 1/4 teaspoon ground cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place cantaloupe and 1/2 cup orange juice in a container of a blender or food processor.
- Cover with lid and blend until smooth.
- Transfer to large bowl.
- Stir in lime juice, cinnamon, and remaining orange juice.
- Cover, and refrigerate for at least one hour.
- Serve chilled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 74.6 |
| Total Fat | 0.47 g |
| Saturated Fat | 0.05 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 16.05 g |
| Dietary Fiber | 1.05 g |
| Total Sugars | 13.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.44 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 299 mg |
| Sodium | 27.56 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 32 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 214 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 36 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salad
- Ratatouille
- Cantaloupe Cooler
- Farmers Market Salsa
- Roasted Potatoes
- Corn and Bean Medley
- Naan
- Hot Cornmeal Cereal
Source
Recipe by: Champions for Change Recipes — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chilled-cantaloupe-soup. Federal works are public domain in the United States.