Ratatouille
Here is the perfect recipe to make when your garden or market is overflowing with peppers, eggplant, and tomatoes. Add cooked chicken or tofu to make this side dish a complete meal.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.69 of 5 (16 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons canola oil
- 1 yellow onion (sliced)
- 3 garlic cloves (minced)
- 2 bell peppers (green, red, or yellow)
- 1 eggplant (peeled and cut into 1 inch cubes)
- 1 can (14.5 ounces) diced tomatoes, low-sodium (undrained)
- 1 teaspoon dried basil
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/2 cup chopped parsley
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a large saucepan and sauté onion, garlic, bell peppers, and eggplant until tender, about 15 minutes.
- Add tomatoes and basil, cook about 10 minutes.
- Add pepper and parsley before serving.
- Serve hot.
- Cover and refrigerate within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 74.84 |
| Total Fat | 3.86 g |
| Saturated Fat | 0.3 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 9.89 g |
| Dietary Fiber | 3.78 g |
| Total Sugars | 5.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.73 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 350 mg |
| Sodium | 10.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 39 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 34 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 35 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 74 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Notes
Optional: Use a bag of frozen vegetables. It will be more economical than fresh vegetables and contain less sodium than canned vegetables.
Recipes you may also like
- Fruit Salad
- Cantaloupe Cooler
- Chilled Cantaloupe Soup
- Corn and Bean Medley
- Farmers Market Salsa
- Glazed Carrots
- Roasted Potatoes
- Naan
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/ratatouille. Federal works are public domain in the United States.