Cantaloupe Cooler
Cool down in the heat with this fruit cooler. Refreshing orange juice mixed with sweet cantaloupe creates the perfect, easy-to-make drink! You can even get creative and use any fruit you please!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 4.04 of 5 (97 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 ripe cantaloupe
- 2 1/2 cups orange juice, divided (cold)
- 2 tablespoons sugar
- crushed ice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut melon in half.
- Scoop out seeds, remove rind, and discard.
- Cut melon into 1-inch cubes.
- In blender or food processor, blend melon cubes with 1/2 cup orange juice until smooth.
- Pour purée into pitcher and stir in the remaining orange juice and the sugar.
- Stir until sugar is dissolved.
- Pour into glasses filled with crushed ice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 75.08 |
| Total Fat | 0.41 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 16.47 g |
| Dietary Fiber | 0.78 g |
| Total Sugars | 14.8 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 1.19 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 250 mg |
| Sodium | 20.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 161 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 31 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
For a new twist, try other melons or strawberries in place of the cantaloupe.
Recipes you may also like
- Ratatouille
- Fruit Salad
- Corn and Bean Medley
- Chilled Cantaloupe Soup
- Glazed Carrots
- Farmers Market Salsa
- Gazpacho Soup
- Delicious Greens
Source
Recipe by: Celebrate Health with a Lowfat Fiesta — California Department of Health Services — California Project LEAN
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cantaloupe-cooler. Federal works are public domain in the United States.