Roasted Potatoes
Everyone loves these roasted potatoes, and they are easy to make.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.85 of 5 (13 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 cups potatoes, chopped into 1-inch cubes
- 1/2 cup onion, chopped into 1-inch cubes
- 1/2 cup green pepper, chopped into 1-inch cubes
- 1 teaspoon garlic, finely chopped
- 1 teaspoon vegetable oil
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon pepper
- 1 tablespoon parsley, finely chopped (optional)
- 1/2 teaspoon paprika (optional)
Directions
- In a medium-sized bowl, mix potatoes, onions, green peppers, and garlic.
- Add vegetable oil, salt, and pepper to bowl.
- If using parsley and paprika, add that too.
- Mix well.
- Cover bowl and refrigerate for 15 minutes.
- Preheat oven to 350 °F. Spread potato mixture evenly on a cookie sheet.
- Bake for about 35 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 73.89 |
| Total Fat | 0.9 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 15.17 g |
| Dietary Fiber | 1.76 g |
| Total Sugars | 1.68 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.84 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 369 mg |
| Sodium | 105.58 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Naan
- Farmers Market Salsa
- Hot Cornmeal Cereal
- Chilled Cantaloupe Soup
- Candied Yams
- Berry Good Dessert
- Fruit Salad
- Garden Vegetable Soup
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/roasted-potatoes. Federal works are public domain in the United States.