Candied Yams
Enjoy this side dish for a Thanksgiving treat or anytime yams are in season.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/4 Cup (66g)
- Rating
- 3.89 of 5 (89 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 1/2 cups yams
- 1/4 cup brown sugar, packed
- 1 teaspoon flour, sifted
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon ground cinnamon
- 1/4 teaspoon ground nutmeg
- 1/4 teaspoon orange peel
- 1 teaspoon unsalted margarine
- 1/2 cup orange juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Cut yams in half and boil until tender, but firm (about 20 minutes).
- When cool enough to handle, peel and slice into 1/4 inch thickness.
- Combine sugar, flour, salt, cinnamon, nutmeg, and grated orange peel.
- Place half of sliced yams in medium-sized casserole dish.
- Sprinkle with spiced sugar mixture.
- Dot with half the amount of margarine.
- Add second layer of yams, using the rest of the ingredients in the order above.
- Add orange juice.
- Bake uncovered for 20 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 73.08 |
| Total Fat | 0.45 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 16.92 g |
| Dietary Fiber | 1.02 g |
| Total Sugars | 12.25 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 0.76 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 175 mg |
| Sodium | 114.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 19 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 260 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Recipes you may also like
- Berry Good Dessert
- Garden Vegetable Soup
- Ratatouille
- Zucchini Stir Fry
- Apple Coleslaw
- Hot Cornmeal Cereal
- Naan
- Avocado and Corn Salsa
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/candied-yams. Federal works are public domain in the United States.