Apple Coleslaw
The sweet and crunchy coleslaw blends cabbage, carrot, apple, and green pepper for a colorful side dish. You can also try it without the mayonnaise!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (126g)
- Rating
- 3.66 of 5 (163 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 cups shredded cabbage
- 1 medium carrot, grated
- 1/2 medium green pepper, chopped
- 1 medium apple, chopped
- 5 tablespoons yogurt, low-fat
- 1 tablespoon mayonnaise, low-fat
- 1 teaspoon lemon juice
- 1/4 teaspoon dill weed
Directions
- Wash your hands with soap and water.
- Wash the cabbage.
- Cut it into fine shreds, until you have 2 cups of cabbage.
- Peel the carrot.
- Grate it with a grater.
- Chop half a green pepper into small pieces.
- Remove the core, and chop the apple.
- Put the cabbage, carrot, green pepper, and apple in a large mixing bowl.
- Stir together.
- Put the yogurt, mayonnaise, lemon juice, and dill weed in a small bowl.
- Stir together to make a dressing.
- Pour the dressing over the salad.
- Toss to mix.
- Add salt and pepper to taste.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 72.62 |
| Total Fat | 1.35 g |
| Saturated Fat | 0.37 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.77 mg |
| Carbohydrates | 13.96 g |
| Dietary Fiber | 2.87 g |
| Total Sugars | 10.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.97 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 252 mg |
| Sodium | 64.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 53 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 135 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 41 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Zucchini Stir Fry
- Ratatouille
- Garden Vegetable Soup
- Avocado and Corn Salsa
- Berry Good Dessert
- Candied Yams
- Purple Cow
- Hot Cornmeal Cereal
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-coleslaw. Federal works are public domain in the United States.