Avocado and Corn Salsa
Avocado and corn are given a flavor boost by fresh cilantro and lime. Serve this salsa with our Baked Chicken for an easy weekday meal.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.69 of 5 (97 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 avocado, diced
- 3/4 cup frozen corn kernels, thawed
- 1/2 cup grape tomatoes, quartered
- 1 tablespoon fresh cilantro, chopped
- 2 teaspoons lime juice
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toss avocado, corn, tomatoes, cilantro, lime juice, and salt in a medium bowl.
- Chill one hour and then serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 72.27 |
| Total Fat | 4.63 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.23 g |
| Dietary Fiber | 2.84 g |
| Total Sugars | 1.47 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.39 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 247 mg |
| Sodium | 121.3 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Purple Cow
- Apple Coleslaw
- Zucchini Stir Fry
- Ratatouille
- Garden Vegetable Soup
- Garlic Bok Choy
- Berry Good Dessert
- Candied Yams
Source
Recipe by: Bronson Wellness Center — Bronson Healthcare - Michigan
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-and-corn-salsa. Federal works are public domain in the United States.