Sweet Potato Pancakes
Jazz up traditional pancakes by adding spices and sweet potatoes. Increase your fruits by topping with homemade applesauce .
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 3 pancakes (4-inches each), 1/4 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (31 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup complete pancake and waffle mix (or 1 8-ounce package)
- 1 teaspoon pumpkin pie spice
- 1 teaspoon vanilla
- 3 teaspoons brown sugar (1 tablespoon, packed)
- 1/2 cup mashed sweet potatoes, baked or canned (or winter squash or pumpkin)
- 3/4 cup water
- chopped nuts (1/4 cup, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients and stir just until large lumps disappear.
- Note: Over-stirring will result in tough pancakes.
- Pour slightly less than 1/4 cup batter for each pancake onto skillet or electric griddle heated to 350 to 375 degrees F. When pancakes bubble around edges and towards center, sprinkle with chopped nuts (if you choose).
- Then, flip pancakes.
- Pancake is done when bottoms are golden brown.
- Serve with applesauce or syrup.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 145.23 |
| Total Fat | 0.58 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 30.88 g |
| Dietary Fiber | 2.61 g |
| Total Sugars | 6.15 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 3.46 g |
| Calcium | 115 mg |
| Potassium | 211 mg |
| Sodium | 335.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 193 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 300 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 65 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Grilled Vegetable Packets
- Plantain Cups with Shredded Chicken | Mofonguitos
- Pear in Orange Sauce
- Frozen Pear Pops
- Quick Chicken & Vegetable Soup
- Marinated Three-Bean Salad
- Low Fat Ranch Dip
- Muffins (from Better Baking Mix)
Source
Recipe by: USDA Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-pancakes. Federal works are public domain in the United States.