Thai Pineapple and Chicken
A deliciously sweet and savory dish featuring chicken, fresh pineapple, and red bell peppers.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.70 of 5 (67 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 cups cooked brown rice (regular or instant)
- 2 tablespoons canola or peanut oil, divided
- 1 pound boneless, skinless chicken breast, cut into 1" cubes
- 2 cloves garlic, minced
- 1 red bell pepper, cut into chunks
- 1 medium onion, cut into chunks
- 2 cups cut broccoli florets and stems
- 2 cups fresh pineapple chunks
- 1 fresh lime, divided
- 1 tablespoon Thai fish sauce
- 2 tablespoons Thai chili sauce
- 1/4 cup chopped cilantro
Directions
- Cook rice according to package directions.
- Heat 1 tablespoon oil in a large skillet.
- Add cubed chicken, stir fry 4 to 5 minutes until chicken is done.
- Remove from skillet.
- Heat remaining oil.
- Add garlic and cook 1 minute.
- Add bell pepper, onion, and broccoli; cook 5 minutes.
- Add pineapple; cook an additional 3 to 4 minutes.
- Return chicken to skillet and stir in juice from 1/2 lime, fish sauce, chili sauce, and cilantro.
- Cook 1 more minute.
- Serve over brown rice with lime wedges.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 532.97 |
| Total Fat | 12 g |
| Saturated Fat | 1.62 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.6 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 75.06 mg |
| Carbohydrates | 75.21 g |
| Dietary Fiber | 7.15 g |
| Total Sugars | 14.73 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 31.27 g |
| Calcium | 65 mg |
| Potassium | 840 mg |
| Sodium | 208.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 127 mg |
| Phosphorus | 440 mg |
| Selenium | 36 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 62 mcg |
| Vitamin B6 | 1.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 134 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 59 mcg |
| Folate | 77 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 14 mg |
| Choline | 97 mg |
Notes
Serve with 8 ounces non-fat milk.
Recipes you may also like
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
- Falafel with Yogurt Sandwich
- Food Group Funny Face
- Picadillo
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Butternut Squash Pasta Bake
- Pasta Bolognese
- Zingy Lemon Chicken Pasta
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/thai-pineapple-and-chicken. Federal works are public domain in the United States.