Yellow Potato and Red Pepper Shrimp Sauté
This dish is reminiscent of shrimp scampi but is veggie-centric with its mix of potatoes, bell peppers, onions, and zucchini. The potatoes are partially cooked in the microwave before sautéing, for a meal that's on the table in 30 minutes.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.64 of 5 (138 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 3 medium yellow potatoes
- 2 tablespoons olive oil
- 2 cloves garlic (minced)
- 1 small onion (chopped)
- 1 medium red bell pepper (coarsely chopped)
- 1/2 cup white grape juice
- 1/2 cup water
- 1 teaspoon vinegar
- 12 ounces frozen jumbo shrimp (peeled and deveined, no sodium-added)
- 1 medium fresh zucchini (cut in small chunks)
- 1 teaspoon Italian seasoning (no sodium)
- 1/4 teaspoon ground black pepper
- 1 lemon (divided)
- 1/4 cup Parmesan cheese
Directions
- Pierce the skin of each potato with a fork; microwave potatoes on high for 2 minutes.
- Turn potatoes over and microwave 2 more minutes.
- Remove from microwave and let cool slightly.
- While potatoes are cooling, heat olive oil in large saucepan.
- Add garlic, onion, and bell pepper, and cook about 3 to 4 minutes.
- Cube potatoes.
- Add juice, water, and vinegar to saucepan; bring to boil.
- Add shrimp, zucchini, potatoes, and seasoning.
- Return to boil, and simmer 5 to 8 minutes, until shrimp, potatoes, and zucchini are done.
- The flesh of the shrimp should be an opaque color.
- Cut the lemon in half; squeeze juice from half the lemon into the saucepan.
- Serve the Parmesan cheese and lemon wedges cut from the remaining lemon half.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 311.44 |
| Total Fat | 9.67 g |
| Saturated Fat | 2.2 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 88.35 mg |
| Carbohydrates | 42.3 g |
| Dietary Fiber | 4.92 g |
| Total Sugars | 10.5 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.37 g |
| Calcium | 132 mg |
| Potassium | 1038 mg |
| Sodium | 171.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 73 mg |
| Phosphorus | 327 mg |
| Selenium | 22 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 94 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 96 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 68 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 84 mg |
Notes
Serving Suggestions : Serve with an 8 ounce glass of fat-free (skim) milk, one slice whole-grain bread, and 1/2 peach, sliced.
Recipes you may also like
- Stovetop Tamale Pie
- Pulled Pork Sandwich with Red Cabbage and Carrot Slaw
- Leftover Turkey Casserole
- Bran Muffins
- Pasta Primavera
- Stove Top Potato and Cabbage Casserole
- Microwave Potato Corn Chowder
- Slow Cooker Beef Stew
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/yellow-potato-and-red-pepper-shrimp-saute. Federal works are public domain in the United States.