Stove Top Potato and Cabbage Casserole
An easy, meatless meal made with potatoes, cabbage, nuts of your choice, and cheese.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (48 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 small onion, coarsely chopped
- 4 medium potatoes, peeled and sliced 1/4 inch thick
- 1 1/2 cups low-sodium chicken stock
- 2 cups green cabbage, shredded
- 1 cup Swiss cheese, shredded
- 1/4 cup nuts, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in large skillet or Dutch oven.
- Add onions and stir over medium heat until golden.
- Add potatoes and chicken stock.
- Cover tightly, reduce heat to low and simmer until potatoes are almost tender.
- Add cabbage, cover and simmer for another 5 minutes.
- Remove cover, sprinkle with cheese and nuts.
- Let stand just until cheese is melted, about 2 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 314.39 |
| Total Fat | 13.98 g |
| Saturated Fat | 5.05 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 20.09 mg |
| Carbohydrates | 36.65 g |
| Dietary Fiber | 5 g |
| Total Sugars | 4.46 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.9 g |
| Calcium | 244 mg |
| Potassium | 964 mg |
| Sodium | 105.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 68 mg |
| Phosphorus | 288 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 66 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 64 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 35 mg |
Recipes you may also like
- Orange Pork Chops
- Scalloped Potatoes
- The Bosnian Pot
- Overnight Oatmeal with Berries
- Banana Walnut Oatmeal
- Sunshine Rice
- Roasted Root Vegetables
- Tropical Overnight Oatmeal
Source
Recipe by: Adapted from Stove Top Casserole — Oregon’s Healthy Harvest Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stove-top-potato-and-cabbage-casserole. Federal works are public domain in the United States.