Avocado Black Bean Taquitos
A twist on the traditional favorite, this taquitos recipe is easy and satisfying. Golden brown and crispy in minutes in an air fryer, these taquitos are bursting with flavor.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2 taquitos
- Rating
- 4.26 of 5 (27 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 ripe, fresh avocado, halved, pitted, peeled, and mashed
- 1/2 cup canned black beans, rinsed (low sodium)
- 1/2 tablespoon cumin
- 1 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon salt
- 10 (6-inch) corn tortillas
- 1 cup rainbow cherry tomatoes, chopped
- 1/2 cup red or yellow bell peppers, seeded and diced
- 1 tablespoon fresh jalapeño, seeded and minced
- 1 tablespoon onion, minced
- 1 tablespoon fresh lime juice
- 2 tablespoons fresh cilantro leaves, chopped
- 1/2 cup plain non-fat Greek yogurt (4 oz)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Using a fork, mash the avocado and black beans together in bowl.
- Stir in cumin, garlic powder and salt.
- Spread approximately 2 Tbsp. of the mixture onto a corn tortilla, dividing equally between 10 tortillas.
- Roll tightly to form 10 taquitos.
- Place taquitos into air fryer at 400°F degrees for 5 minutes.
- When timer goes off, flip and put back into air fryer for 5 more minutes.
- Depending on air fryer you may need to decrease time to 3 to 4 minutes per side.
- While taquitos are cooking, combine cherry tomatoes, bell peppers, jalapeño, onion, cilantro, and lime juice in a small bowl to make fresh pico de gallo.
- Once taquitos are golden brown and crispy, remove from air fryer and top with fresh pico de gallo and Greek yogurt.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 181.12 |
| Total Fat | 5.94 g |
| Saturated Fat | 0.88 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.23 mg |
| Carbohydrates | 27.22 g |
| Dietary Fiber | 6.92 g |
| Total Sugars | 3.24 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 7.37 g |
| Calcium | 82 mg |
| Potassium | 470 mg |
| Sodium | 300.41 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 55 mg |
| Phosphorus | 208 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 40 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 23 mg |
Notes
For more information, visit: https://loveonetoday.com/
Recipes you may also like
- Couscous with Peas and Onions
- Fruit Cole Slaw
- Chicken Cacciatore
- Potato Salad
- Caribbean Casserole
- Scalloped Potatoes II
- Colorful Quesadillas
- Herb Potato Salad
Source
Recipe by: Created by Fresh Avocados Love One Today, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-black-bean-taquitos. Federal works are public domain in the United States.