Avocado Breakfast Bruschetta
Start your day with a breakfast twist on classic bruschetta: avocados, tomato, hard-boiled egg, and ricotta with basil atop toasted rustic whole-grain bread.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.83 of 5 (296 ratings)
Food groups
- Grains: 3 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 ripe avocado
- 2 medium tomatoes
- 1 green onion
- 1/2 cup chopped fresh basil (plus 2 tablespoons for garnish)
- 4 eggs (hard-boiled)
- 12 slices whole-wheat baguette bread
- 1/4 cup ricotta cheese (reduced-fat)
- cracked black pepper to taste
Directions
- Dice avocado, tomatoes, and green onions.
- Peel and chop hard-boiled eggs.
- Reserving 2 tbsp. basil for garnish, gently toss first five ingredients in a small bowl.
- Add pepper to taste.
- Toast baguette slices and smear with ricotta cheese.
- Top with avocado mix and garnish with chopped basil.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 396.55 |
| Total Fat | 12.93 g |
| Saturated Fat | 3.18 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 210.27 mg |
| Carbohydrates | 54.48 g |
| Dietary Fiber | 7.44 g |
| Total Sugars | 2.14 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.37 g |
| Calcium | 125 mg |
| Potassium | 584 mg |
| Sodium | 445.57 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 78 mg |
| Phosphorus | 310 mg |
| Selenium | 48 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 139 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 197 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 157 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of fat-free (skim) milk.
Recipes you may also like
- Magic Mix
- Crunchy Berry Parfait
- Chicken Spaghetti
- Chicken and Cranberry Salad
- Walleye Chowder
- Cuban Beans and Rice
- Italian Vegetables
- Huevos Motuleños
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-breakfast-bruschetta. Federal works are public domain in the United States.