Magic Mix
Whip up this recipe ahead of time and use it in just about any recipe that calls for baking mix.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup, 1/4 of recipe (103)
- Rating
- 3.35 of 5 (68 ratings)
Food groups
- Dairy: 2 cups
- Grains: 2 ounces
Ingredients
- 3 cups dry milk, nonfat
- 1 cup flour
- 1/3 cup margarine
- 1 salt (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine dry milk, flour, and salt in a large bowl.
- Cut in margarine with two knives until the mixture looks like cornmeal.
- Store in a dry, closed container in the refrigerator for up to 6 weeks.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 396.87 |
| Total Fat | 11.75 g |
| Saturated Fat | 2.54 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 5 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.38 mg |
| Carbohydrates | 50.53 g |
| Dietary Fiber | 0.84 g |
| Total Sugars | 26.6 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.72 g |
| Calcium | 651 mg |
| Potassium | 952 mg |
| Sodium | 398.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 530 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 484 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 2.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 6 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 117 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 91 mg |
Recipes you may also like
- Broccoli Alfredo
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Macaroni & Cheese with Broccoli
- Overnight Oatmeal with Berries
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Simple Green Smoothie
- Fruit Milk Shakes
Source
Recipe by: Recipe Collection — University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/magic-mix. Federal works are public domain in the United States.