Chicken and Cranberry Salad
A simple and delicious salad topped with almonds and dried cranberries for bursts of flavor.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.86 of 5 (57 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 12 ounces chicken, cooked and diced (1 1/2 cups)
- 1/2 cup vinaigrette dressing
- 1/2 cup dried cranberries (or cherries)
- 1/8 cup almonds, sliced
- 1 head of lettuce, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toss chicken, cranberries, and almonds with dressing.
- Serve on a mound of chopped lettuce.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 394.46 |
| Total Fat | 22.47 g |
| Saturated Fat | 3.16 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Linoleic Acid | 7 g |
| α-Linolenic Acid | 0.9 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 84.03 mg |
| Carbohydrates | 20.45 g |
| Dietary Fiber | 2.89 g |
| Total Sugars | 15.5 g |
| Added Sugars included | 11 g |
| Protein | 28.2 g |
| Calcium | 55 mg |
| Potassium | 544 mg |
| Sodium | 190.01 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 249 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 356 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 5 mg |
| Vitamin K | 138 mcg |
| Folate | 44 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 83 mg |
Recipes you may also like
- Avocado Breakfast Bruschetta
- Magic Mix
- Crunchy Berry Parfait
- Walleye Chowder
- Chicken Spaghetti
- Italian Vegetables
- Huevos Motuleños
- Chicken Casserole
Source
Recipe by: Creative Recipes for Less Familiar USDA Commodities Used by Household Programs — USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-and-cranberry-salad. Federal works are public domain in the United States.