Chicken Casserole
This chicken casserole is a simple, satisfying main dish for lunch or dinner.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cups
- Rating
- 3.50 of 5 (18 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound rotini or macaroni pasta (1 package)
- 1 can chicken (about 12 ounces)
- 1 can low-sodium tomato sauce (about 15 ounces)
- 1/2 can low-sodium green peas, drained (about 8 ounces)
- 3 slices pasteurized processed American cheese
Directions
- Preheat oven to 350 °F. Cook rotini or macaroni according to package directions.
- Drain well.
- In a large oven-safe dish, mix the chicken, tomato sauce, peas, and macaroni.
- Add the 3 slices of cheese on top of the casserole.
- Bake for 30 to 40 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 389.08 |
| Total Fat | 7.41 g |
| Saturated Fat | 2.56 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 28.43 mg |
| Carbohydrates | 56.37 g |
| Dietary Fiber | 4.78 g |
| Total Sugars | 4.19 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 23.08 g |
| Calcium | 102 mg |
| Potassium | 343 mg |
| Sodium | 334.56 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 235 mg |
| Selenium | 52 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 81 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 205 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 55 mg |
Recipes you may also like
- Huevos Motuleños
- Italian Vegetables
- Walleye Chowder
- Five Happiness Fried Noodles
- Chicken Waldorf Salad
- Turkey Patties
- Catfish Stew and Rice
- Apple Corn Chili
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-casserole. Federal works are public domain in the United States.