Chicken Waldorf Salad
This recipe is a perfect way to use leftover chicken. With just 15 minutes of prep time, this recipe will be ready in a snap. No leftovers? Use the quick tip below for poaching boneless, skinless chicken breasts. You can also use store-bought rotisserie chicken. If you do, keep in mind that it’s already salty and omit the salt in the dressing.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.69 of 5 (187 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Protein Foods: 4 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/3 cup low-fat mayonnaise
- 1/3 cup low-fat plain yogurt (or non-fat)
- 2 teaspoons lemon juice
- 1/4 teaspoon salt
- 3 cups cooked chicken breast, chopped
- 1 medium red apple, diced
- 1 cup red or green grapes, halved
- 1 cup celery, sliced
- 1/2 cup chopped walnuts, divided (toasted if desired)
Directions
- Whisk mayonnaise, yogurt, lemon juice and salt in a large bowl.
- Add chicken, apple, grapes, celery, and half of the walnuts.
- Stir to coat well.
- Serve topped with the remaining walnuts.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 385.4 |
| Total Fat | 18.46 g |
| Saturated Fat | 2.66 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 10 g |
| Linoleic Acid | 9 g |
| α-Linolenic Acid | 1.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 104.54 mg |
| Carbohydrates | 20.64 g |
| Dietary Fiber | 2.88 g |
| Total Sugars | 14.88 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 34.81 g |
| Calcium | 78 mg |
| Potassium | 691 mg |
| Sodium | 406.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Phosphorus | 337 mg |
| Selenium | 33 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 1.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 95 mg |
Recipes you may also like
- Turkey Patties
- Five Happiness Fried Noodles
- Catfish Stew and Rice
- Apple Corn Chili
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Cauliflower Shells with Cheese
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Chicken Casserole
Source
Recipe by: EatingWell Magazine
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-waldorf-salad. Federal works are public domain in the United States.