Five Happiness Fried Noodles
Enjoy carrots, bamboo shoots, mushrooms, bean sprouts, and green onions with fried noodles and a simple sauce.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1 1/2 cup
- Rating
- 3.64 of 5 (86 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 10 cups water
- 1 pound egg noodles
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of your choice, divided)
- 3 cups bean sprouts
- 1 cup bamboo shoots (julienned sliced thinly in strips)
- 1/2 cup carrots (shredded)
- 2 dried shiitake mushrooms (or about 1/2 cup, soaked, stems removed, and julienned)
- 2 green onions
- 1/2 teaspoon salt
- 1 teaspoon sugar
- 1 tablespoon reduced-sodium soy sauce
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot on high heat, bring 10 cups of water to boil.
- Cook noodles in boiling water until tender or “ al dente ,” approximately 5 to 7 minutes; drain and set aside.
- Heat a non-stick wok or pan over high heat.
- Add 1/2 tablespoon oil, swirling to coat the pan, add noodles and pan-fry until noodles are golden, about 7 to 10 minutes.
- Remove noodles from wok.
- Add remaining 1/2 tablespoon oil to wok, add vegetables, and stir-fry until just cooked, about 5 to 7 minutes.
- Return noodles to the wok, add salt, sugar and soy sauce.
- Stir to combine and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 385.82 |
| Total Fat | 7.94 g |
| Saturated Fat | 1.49 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.34 mg |
| Carbohydrates | 66.39 g |
| Dietary Fiber | 4.63 g |
| Total Sugars | 4.82 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 13.41 g |
| Calcium | 62 mg |
| Potassium | 375 mg |
| Sodium | 396.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 72 mg |
| Phosphorus | 231 mg |
| Selenium | 57 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 109 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 32 mcg |
| Folate | 370 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 72 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Waldorf Salad
- Turkey Patties
- Catfish Stew and Rice
- Apple Corn Chili
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Chicken Casserole
- Cauliflower Shells with Cheese
- Huevos Motuleños
Source
Recipe by: EatFresh — California Department of Social Services
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/five-happiness-fried-noodles. Federal works are public domain in the United States.