Turkey Patties
Enjoy these tasty patties with fresh tomato slices and your favorite condiments on a whole grain bun.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 patty, 1/4 of recipe (221g)
- Rating
- 3.64 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
Ingredients
- 1 1/4 pounds ground turkey (85% lean)
- 1 cup bread crumbs
- 1 egg
- 1/4 cup green onion (chopped)
- 3 teaspoons prepared mustard
- nonstick cooking spray
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix ground turkey, bread crumbs, egg, onions, and mustard in a large bowl.
- Shape into 4 patties, about 1/2 inch thick.
- Spray a large skillet with cooking spray.
- Add patties and cook, turning once to brown other side.
- Cook until golden brown outside and white inside, about 10 minutes.
- Remove.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 385.11 |
| Total Fat | 20.13 g |
| Saturated Fat | 5.27 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 5 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 156.55 mg |
| Carbohydrates | 20.21 g |
| Dietary Fiber | 1.54 g |
| Total Sugars | 1.9 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 30.34 g |
| Calcium | 111 mg |
| Potassium | 366 mg |
| Sodium | 340.36 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 335 mg |
| Selenium | 48 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 61 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1.8 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 64 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 123 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Waldorf Salad
- Five Happiness Fried Noodles
- Catfish Stew and Rice
- Apple Corn Chili
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Cauliflower Shells with Cheese
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Zucchini Casserole
Source
Recipe by: Quick and Healthy Meals: Tips and Tools for Planning Meals for Your Family — Ohio State University Cooperative Extension — Cuyahoga County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turkey-patties. Federal works are public domain in the United States.