Black Bean Soup
Black beans, carrots, celery, and seasonings are simmered into this hearty soup. Bring out the delicious flavors with a splash of lime juice and spoonful of yogurt at serving.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2.5 cups
- Rating
- 3.64 of 5 (138 ratings)
Food groups
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 1 onion (chopped)
- 2 carrots (diced)
- 2 celery sticks (diced)
- 4 garlic cloves (peeled and minced)
- 1 teaspoon dried basil
- 1 teaspoon dried oregano
- 2 teaspoons chili powder (or more to taste)
- 3 cans low-sodium black beans (14.5-ounce cans, drained and rinsed, or use 6 cups cooked (dried) black beans)
- 8 cups water
- 1 cube low-sodium chicken bouillon
- 1 lime (juiced)
- plain low-fat yogurt (optional)
Directions
- If you want a pureed soup, set the soup aside to cool for about 20 minutes.
- Put 2 cups soup in a blender and put the top on, halfway (this will allow the soup to expand and any steam to escape) and blend until smooth.
- Transfer to a large container.
- Repeat using the rest of the soup.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 319.68 |
| Total Fat | 6.75 g |
| Saturated Fat | 1.06 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.09 mg |
| Carbohydrates | 50.49 g |
| Dietary Fiber | 19.75 g |
| Total Sugars | 3.52 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.6 g |
| Calcium | 144 mg |
| Potassium | 999 mg |
| Sodium | 436.88 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 6 mg |
| Magnesium | 107 mg |
| Phosphorus | 307 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 203 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 29 mcg |
| Folate | 173 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 67 mg |
Notes
Garnish black bean soup with lime slices, chopped fresh cilantro, basil leaves, or scallions.
Recipes you may also like
- Scalloped Potatoes
- Tex-Mex Skillet
- Red Hot Fusilli
- Chili Tomato Macaroni
- White Chicken Chili
- Pineapple Pork
- One Pan Spaghetti
- Crispy Taquitos
Source
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/black-bean-soup-0. Federal works are public domain in the United States.