Chili Tomato Macaroni
You don’t have to use salt in this macaroni, tomato, and beef dish seasoned with the Eating Smart Seasoning Mix .
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.12 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 3/4 pound ground beef, 90% lean
- 1 1/2 cups water
- 1 cup macaroni, uncooked
- 1 can (14.5 ounces) diced tomatoes, low-sodium, undrained
- 2 teaspoons chili powder, mild
- 1/2 Eating Smart Seasoning Mix
- salt (optional, to taste)
- 2 ounces cheddar cheese, reduced-fat, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a large skillet, drain the fat.
- Add water, macaroni, tomatoes, chili powder, and seasoning mix.
- Stir.
- Bring to a boil, reduce heat to low and simmer covered on low heat for 20 minutes or until macaroni is tender.
- Taste, and add a small amount of salt if desired.
- Top with shredded cheddar cheese.
- Put the lid back on for 1 minute until the cheese is melted.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 320.79 |
| Total Fat | 10.28 g |
| Saturated Fat | 4.47 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 61.43 mg |
| Carbohydrates | 30.3 g |
| Dietary Fiber | 3.9 g |
| Total Sugars | 7.46 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 26.19 g |
| Calcium | 256 mg |
| Potassium | 641 mg |
| Sodium | 224.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 335 mg |
| Selenium | 37 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 110 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 2.1 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 100 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 75 mg |
Recipes you may also like
- Scalloped Potatoes
- Crispy Taquitos
- Tomato and Garlic Omelet
- One Pan Taco Rice
- White Chicken Chili
- Baked Potatoes Primavera
- Beefy Macaroni and Cheese
- Macaroni & Cheese with Broccoli
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chili-tomato-macaroni. Federal works are public domain in the United States.