Beefy Macaroni and Cheese
The tomatoes in this dish provide extra vitamin C and B vitamins, while the Eating Smart Seasoning Mix gives you the option of adding flavor without adding additional salt.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.96 of 5 (51 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 3/4 pound ground beef, 90% lean
- 1 1/2 cups water
- 1 cup macaroni, uncooked
- 1 can (14.5 ounces) diced tomatoes, undrained, low-sodium
- 1/2 Eating Smart Seasoning Mix
- 1/2 cup shredded cheese, low-fat
- salt (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a large skillet; drain the fat.
- Add water, macaroni, tomatoes, and seasoning mix; stir.
- Bring to a boil, reduce heat to low and simmer, covered for 15-20 minutes or until macaroni is tender.
- Remove from heat and add 1/2 cup grated cheese.
- Taste; then add a small amount of salt if needed.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 316.82 |
| Total Fat | 10.08 g |
| Saturated Fat | 4.43 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 61.39 mg |
| Carbohydrates | 29.63 g |
| Dietary Fiber | 3.43 g |
| Total Sugars | 7.37 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 25.99 g |
| Calcium | 251 mg |
| Potassium | 614 mg |
| Sodium | 185.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 51 mg |
| Phosphorus | 330 mg |
| Selenium | 37 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 89 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 2.1 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 100 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 74 mg |
Notes
Swiss cheese used in nutrition analysis and costing.
Recipes you may also like
- White Chicken Chili
- Scalloped Potatoes
- Leftover Turkey Casserole
- Chili Tomato Macaroni
- Crispy Taquitos
- Tomato and Garlic Omelet
- One Pan Taco Rice
- Baked Potatoes Primavera
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beefy-macaroni-and-cheese. Federal works are public domain in the United States.