Carrot Cookies
Carrots give this traditional oatmeal and raisin cookie a colorful and tasty twist.
- Yield
- 30 servings
- Serving size
- 2 cookies, 1/30 of recipe
- Rating
- 3.32 of 5 (109 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup margarine, soft
- 1 cup honey
- 1 cup carrots, grated
- 2 egg whites, beaten
- 2 cups all-purpose flour
- 2 teaspoons baking powder
- 1/4 teaspoon baking soda
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon cinnamon
- 2 cups oatmeal, quick cooking, uncooked
- 1 cup raisins
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. In a large bowl, cream together margarine and honey.
- Stir in carrots and egg whites.
- Stir together flour, baking powder, baking soda, salt, cinnamon, oatmeal and raisins.
- Gradually stir flour-oatmeal mixture into creamed mixture, just until all flour is mixed.
- Do not over mix.
- Drop from teaspoon on greased baking sheet.
- Flatten slightly and bake at 350 °F for 10 minutes, or until lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 121.93 |
| Total Fat | 2.69 g |
| Saturated Fat | 0.53 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.04 mg |
| Carbohydrates | 23.59 g |
| Dietary Fiber | 1.18 g |
| Total Sugars | 12.51 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 2.05 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 91 mg |
| Sodium | 96.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 46 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 61 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Honey should not be fed to children under 1 year of age. Instead of honey, you can use 1 1/4 cups sugar mixed with 1/4 cup water.
Recipes you may also like
- Spanish Baked Fish
- Grandma's Stuffing
- Three Sisters Soup
- Hooked on Salmon Sticks
- Mango Cucumber Soup
- Confetti Bean Salsa
- Oat Bran Muffins
- French Toast
Source
Recipe by: Healthy Futures — Virginia Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/carrot-cookies. Federal works are public domain in the United States.