Chilled Blueberry Soup
This refreshing and beautiful quick, summer soup features a blend of blueberries, apple juice, and low-fat yogurt, and is garnished with fresh mint leaves.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.28 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 cups fresh blueberries (about 2 6-oz containers)
- 1 cup 100% apple juice
- 1 1/2 cups plain low-fat yogurt
- 1 teaspoon cinnamon
- Fresh mint leaves for garnish
Directions
- Rinse blueberries and set aside a few for garnishing.
- Blend all ingredients in food processor or blender.
- Serve immediately.
- Garnish with mint leaves and blueberries, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 132 |
| Total Fat | 1.83 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 5.51 mg |
| Carbohydrates | 24.87 g |
| Dietary Fiber | 2.27 g |
| Total Sugars | 20.21 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.46 g |
| Calcium | 183 mg |
| Potassium | 336 mg |
| Sodium | 68.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 145 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 15 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with grilled salmon fish fillet (about 3 to 4 ounces), asparagus, and water with lemon slice.
Recipes you may also like
- French Spinach Frittata
- Bean Dip
- 20-Minute Chicken Creole
- Perfect Pumpkin Pancakes
- Three-Grain Peanut Bread
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Pear Party Salsa
- Fresh Fruit with Cinnamon Yogurt Dip
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chilled-blueberry-soup. Federal works are public domain in the United States.