Cranberry Salad
Sweet strawberry gelatin and tart cranberry sauce make a yummy dish. Make ahead and keep in the refrigerator until ready to eat.
- Yield
- 10 Servings
- Serving size
- 1/10 of recipe
- Rating
- 3.50 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3 packages strawberry gelatin (3 oz. packages, can also use raspberry)
- 4 cups water
- 1 can cranberry sauce
- 1/4 cup sugar
- 2 tablespoons orange peel rind (grated)
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 cup crushed pineapple (drained)
- 2 cups diced celery
- 3/4 cup walnuts
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Make gelatin and refrigerate until partially set.
- Beat cranberry sauce.
- Grate orange peel into sugar and add to cranberry sauce with rest of ingredients.
- Fold mixture into partially set gelatin.
- Refrigerate until set.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 244.46 |
| Total Fat | 6.05 g |
| Saturated Fat | 0.59 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.8 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26.46 g |
| Dietary Fiber | 1.76 g |
| Total Sugars | 21.01 g |
| Added Sugars included | 15 g |
| Protein | 23.87 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 164 mg |
| Sodium | 76.31 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 51 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 17 mg |
Notes
Suggested to serve with a mixture of instant lemon pudding mix and low-fat whipped topping.
Recipes you may also like
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Leaf Finger Salad
- Old Fashioned Bread Pudding
- Spinach and Meat Cakes
- Potato Soup
- Spinach Salad with Apples and Raisins
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Spinach Rice Salad
Source
Recipe by: Utah State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cranberry-salad. Federal works are public domain in the United States.