Spinach Salad with Apples and Raisins
Enjoy this tasty, sweet fall salad with a savory and seasonal entrée. Use Granny Smith or your favorite kind of apples. Try leaving out the sugar for a more tart flavor.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.12 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- Salad
- 1 package (10 ounces) baby spinach, washed (or kale or other greens)
- 1 1/2 medium apples, chopped (can use 1-2 apples)
- 1 cup raisins
- Dressing
- 1/4 cup canola oil (or cooking oil of choice)
- 1/4 cup apple cider vinegar
- 1/4 cup sugar
- 1/16 teaspoon garlic powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine spinach, apples, and raisins.
- Mix all dressing ingredients and pour over salad just prior to serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 242.61 |
| Total Fat | 9.79 g |
| Saturated Fat | 0.68 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.8 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 38.1 g |
| Dietary Fiber | 3.01 g |
| Total Sugars | 31.99 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 2.32 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 533 mg |
| Sodium | 59.98 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 135 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 237 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 14 mg |
Notes
Granny Smith apples are recommended for salad, but any apple on hand will work. Try decreasing or cutting out the sugar if you like your salad less sweet.
Recipes you may also like
- Applesauce Pancakes
- Picadillo
- Potato Soup
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Old Fashioned Bread Pudding
- Apple Chunk Cake
- Tuna Salad on Greens
- Cranberry Salad
Source
Recipe by: Eat Smart. Be Fit. — University of Maryland Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spinach-salad-apples-and-raisins. Federal works are public domain in the United States.