Applesauce Pancakes
Keep a batch of these pancakes in the freezer for those busy mornings when you need a quick breakfast. Just pop them in the microwave or toaster, and enjoy.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (150g)
- Rating
- 3.73 of 5 (186 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup applesauce, unsweetened
- 1/4 cup dry milk powder, non-fat instant
- 1 cup water
- 2 eggs
- 1 tablespoon canola oil (or cooking oil of choice)
- 2 cups all-purpose flour
- 2 tablespoons sugar
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 2 teaspoons baking powder
Directions
- Wash hands with soap and water and clean food preparation area.
- In a medium mixing bowl, combine applesauce, dry milk powder, water, eggs, and oil.
- Add flour, sugar, cinnamon, and baking powder.
- Stir until mixture has only small lumps.
- Place large skillet on medium-high heat.
- Spray skillet with non-stick cooking spray.
- Pour 1/2 cup batter onto skillet.
- Turn pancake when bubbles form on top of batter.
- Cook the other side for about 1 minute or until golden brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 241.96 |
| Total Fat | 4.48 g |
| Saturated Fat | 0.77 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.07 mg |
| Carbohydrates | 42.79 g |
| Dietary Fiber | 1.69 g |
| Total Sugars | 9.62 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 7.47 g |
| Calcium | 145 mg |
| Potassium | 149 mg |
| Sodium | 202.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 139 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 49 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 136 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 66 mg |
Recipes you may also like
- Picadillo
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Apple Chunk Cake
- Tuna Salad on Greens
- Spinach Salad with Apples and Raisins
- Potato Soup
- Old Fashioned Bread Pudding
- Spicy Chicken and Potato Soup
Source
Recipe by: Tennessee State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/applesauce-pancakes. Federal works are public domain in the United States.