Crunchy Vegetable Wraps
Full of fresh and colorful veggies, these wraps are a great way to help meet your MyPlate goal of making half of your plate fruits and vegetables.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 tortilla each
- Rating
- 3.42 of 5 (205 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 tablespoons low-fat cream cheese
- 1/3 tablespoon ranch dressing (1 teaspoon)
- 1/4 cup broccoli, chopped
- 1/4 cup carrot, peeled and grated
- 1/4 cup zucchini, cut into small strips
- 1/4 cup yellow (summer) squash, cut into small strips
- 1/2 tomato, diced
- 1/8 cup green bell pepper, seeded and diced
- 2 tablespoons chives, chopped fine
- 2 flour tortillas
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, stir ranch dressing into cream cheese; chill.
- Wash and chop vegetables.
- Steam broccoli in microwave for 1 minute with 1 tablespoon of water.
- Spread cream cheese onto flour tortilla, staying one inch from edge.
- Sprinkle vegetables over cream cheese.
- Roll tortilla tightly.
- Chill for 1 to 2 hours before serving (the wrap will hold its shape better).
- With a sharp knife slice into circles and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 116.73 |
| Total Fat | 4.79 g |
| Saturated Fat | 2.13 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.42 mg |
| Carbohydrates | 14.9 g |
| Dietary Fiber | 1.58 g |
| Total Sugars | 3.14 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.63 g |
| Calcium | 67 mg |
| Potassium | 190 mg |
| Sodium | 239.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 88 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 98 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Stew
- Sweet Potato Casserole
- Flour Tortillas
- Dutch Apple Yogurt Dessert
- Somali Summer Salad
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Apple-Stuffed Squash
- Banana Pudding
Source
Recipe by: Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crunchy-vegetable-wraps. Federal works are public domain in the United States.