Dutch Apple Yogurt Dessert
This treat blends cool, tangy yogurt with the sweetness of apple sauce and spices for a smooth and satisfying dessert or snack!
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.52 of 5 (89 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup fat-free vanilla yogurt
- 1/2 cup unsweetened applesauce
- 1 tablespoon seedless raisins
- 1/8 teaspoon ground cinnamon
- 1 teaspoon brown sugar, packed
- 1 tablespoon nuts (as topping or crunchy cereal)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a small bowl.
- Cover and refrigerate until chilled.
- Eat and enjoy as a snack or as a dessert.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 117.1 |
| Total Fat | 2.56 g |
| Saturated Fat | 0.42 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.23 mg |
| Carbohydrates | 20.58 g |
| Dietary Fiber | 1.33 g |
| Total Sugars | 17.82 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 4.55 g |
| Calcium | 132 mg |
| Potassium | 264 mg |
| Sodium | 63.01 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 119 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Stew
- Sweet Potato Casserole
- Flour Tortillas
- Italian Bean Soup
- Swiss Chard and Cranberries
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Apple-Stuffed Squash
- Banana Pudding
Source
Recipe by: Fun Food News — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/dutch-apple-yogurt-dessert. Federal works are public domain in the United States.