Sweet Potato Casserole
Cinnamon, nutmeg, and ginger combined with vanilla extract are a delicious backdrop for sweet potatoes. Use canned sweet potatoes if you don't have whole sweet potatoes on hand. This recipe would be great for Thanksgiving.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/10 of recipe (101g)
- Rating
- 3.30 of 5 (106 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 sweet potatoes (about 1 lb)
- 3 egg whites
- 1/2 cup sugar
- 1 can evaporated milk, nonfat (12 ounce)
- 1 tablespoon vanilla extract
- 1 teaspoon cinnamon
- 1/2 teaspoon nutmeg
- 1/2 teaspoon ginger
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse sweet potatoes in cold running water and pierce with a fork.
- Microwave sweet potatoes on full power until tender, about 15 minutes.
- Turn them half way during baking.
- Preheat oven to 400 degrees.
- Remove skin from sweet potatoes and mash with hand beaters or food processor.
- Add the rest of the ingredients and mix until smooth.
- Pour mixture in an 8 inch baking dish.
- Bake until casserole is firm in the center, about 40 minutes.
- Remove pan from oven.
- Allow to stand for 5 minutes then cut into 10 squares.
- Serve hot.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 116.65 |
| Total Fat | 0.22 g |
| Saturated Fat | 0.1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.51 mg |
| Carbohydrates | 23.38 g |
| Dietary Fiber | 1.52 g |
| Total Sugars | 17.16 g |
| Added Sugars included | 10 g |
| Protein | 4.75 g |
| Calcium | 129 mg |
| Potassium | 339 mg |
| Sodium | 74.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 98 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 434 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
You may want to experiment with using canned sweet potatoes.
Recipes you may also like
- Lentil Stew
- Flour Tortillas
- Dutch Apple Yogurt Dessert
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Apple-Stuffed Squash
- Banana Pudding
- Italian Bean Soup
- Swiss Chard and Cranberries
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-casserole. Federal works are public domain in the United States.