Swiss Chard and Cranberries
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 medium onion (chopped)
- 6 cups swiss chard (1 pound stems chopped and leaves sliced)
- 1/4 cup dried cranberries
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a skillet, heat oil over medium heat.
- Add onions and cook until softened.
- Add the Swiss chard stems and continue to sauté until beginning to soften.
- Increase the heat to high and add the Swiss chard leaves and dried cranberries.
- Once the chard is wilted, turn off the heat and cover the skillet, letting it rest for a few minutes before serving.
- For softer greens, let them rest a little longer.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 118.12 |
| Total Fat | 7.25 g |
| Saturated Fat | 1.13 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 13.43 g |
| Dietary Fiber | 2.02 g |
| Total Sugars | 10 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 1.31 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 273 mg |
| Sodium | 116.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 38 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 165 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 451 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Italian Bean Soup
- Cabbage Roll Casserole
- Dutch Apple Yogurt Dessert
- Pasta Vegetable Salad
- Lentil Stew
- Sweet Potato Casserole
- Flour Tortillas
- Broiled Tomatoes and Cheese
Source
Recipe by: Virginia Cooperative Extension - www.eatsmartmovemoreva.org
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/swiss-chard-and-cranberries. Federal works are public domain in the United States.