Pasta Vegetable Salad
Try this tasty salad with whole grain pasta in your favorite shape. Enjoy with family and friends at your next gathering.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.56 of 5 (16 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups cooked pasta
- 1 cup cucumber, diced
- 1 large tomato, chopped
- 1/2 medium green pepper, diced
- 1/4 medium onion, diced
- 1/2 cup frozen peas, thawed
- 1/4 cup Italian salad dressing
Directions
- Wash your hands with soap and water.
- Mix all ingredients in a medium-sized bowl.
- Cover and refrigerate for at least 1 hour.
- Mix again before serving.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 119.15 |
| Total Fat | 2.64 g |
| Saturated Fat | 0.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 20.05 g |
| Dietary Fiber | 2.07 g |
| Total Sugars | 3.39 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.87 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 148 mg |
| Sodium | 109.04 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 53 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 70 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Cabbage Roll Casserole
- Swiss Chard and Cranberries
- Italian Bean Soup
- Chickpea Dip
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Oat Bran Muffins
- Confetti Bean Salsa
- Hooked on Salmon Sticks
Source
Recipe by: Eating Smart Being Active Recipes — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-vegetable-salad. Federal works are public domain in the United States.