Flour Tortillas
Skip the store-bought tortillas and make your own with this simple recipe. Swap out some of the all-purpose flour with whole wheat flour, a whole grain.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1 tortilla
- Rating
- 3.37 of 5 (87 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups all-purpose flour (or 1 1/2 cup all purpose flour and 1/2 cup whole wheat flour)
- 1 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon salt
- 2 tablespoons vegetable oil
- 1/2 cup water (warm, 105 to 110 °F)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, combine flour, baking powder, and salt.
- Add oil and mix until crumbly.
- Start with 1/2 cup of water and add 1 tablespoon at a time until mixture forms a loose crumbly ball.
- Turn onto a lightly floured surface; knead 6 to 8 times or until smooth.
- Divide into 10 balls.
- Roll each piece into an 8 inch circle.
- Heat a 12 inch dry skillet over medium-high heat.
- Place one tortilla at a time into skillet and cook until light brown spots appear on bottom.
- Turn over and cook on other side until lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 116.44 |
| Total Fat | 3.05 g |
| Saturated Fat | 0.42 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 19.2 g |
| Dietary Fiber | 0.68 g |
| Total Sugars | 0.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.58 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 27 mg |
| Sodium | 167.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 37 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 73 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Sweet Potato Casserole
- Lentil Stew
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Apple-Stuffed Squash
- Dutch Apple Yogurt Dessert
- Banana Pudding
- Italian Bean Soup
- Apple Salad
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Programs
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/flour-tortillas. Federal works are public domain in the United States.