Apple Salad
For this delectable and simple seasonal salad, combine diced apples and celery with raisins and nuts. Add dressing and enjoy!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/8 of recipe (73g)
- Rating
- 3.58 of 5 (265 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons lite mayonnaise-type dressing (or light mayonnaise)
- 1/16 cup orange juice (1 tablespoon)
- 2 cups apple, diced
- 1 cup celery, diced
- 1/2 cup raisins
- 1/2 cup nuts
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix orange juice with salad dressing or mayonnaise.
- Toss apples, celery, raisins and nuts with the dressing mixture.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.91 |
| Total Fat | 5.73 g |
| Saturated Fat | 0.83 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.62 mg |
| Carbohydrates | 15.41 g |
| Dietary Fiber | 2.03 g |
| Total Sugars | 11.2 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.25 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 204 mg |
| Sodium | 74.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 52 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Sanchico Tuna Salad
- Eagle Nest
- Mango Shake
- Pumpkin Pudding
- Hiding Rabbits
- Sweet and Sour Dressing
- Banana Pudding
- Stuffed Tomatoes
Source
Recipe by: Fresh Ideas for Fit Families — University of Kentucky Cooperative Extension Service — Food and Nutrition Calendar, 2004
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-salad. Federal works are public domain in the United States.