Hiding Rabbits
A cute and easy way to get kids excited about eating their veggies!
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1 hiding rabbit
- Rating
- 3.46 of 5 (131 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 celery stalks (each piece cut in half lengthwise)
- 4 small cauliflower florets (cut in half)
- 2 tablespoons peanut butter
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place one piece of celery in center of plate with the center facing up.
- Use a butter knife to spread peanut butter on top edges.
- Place second piece of celery on top, forming a log.
- Cut log in half.
- Repeat steps 1-3 with remaining 2 pieces of celery.
- Place cauliflower florets on ends of each log, securing with remaining peanut butter.
- Enjoy your Hiding Rabbits.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.34 |
| Total Fat | 8.32 g |
| Saturated Fat | 1.67 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 6.05 g |
| Dietary Fiber | 1.93 g |
| Total Sugars | 2.71 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.38 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 272 mg |
| Sodium | 108.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 35 mg |
| Phosphorus | 75 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 43 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 24 mg |
Notes
Adults : If this recipe is being prepared by children, use a sharp knife to cut off the ends of celery, cut each celery stalk in half, and cut the cauliflower floret in half.
Recipes you may also like
- Sweet and Sour Dressing
- Mango Shake
- Eagle Nest
- Stuffed Tomatoes
- Apple Salad
- Basic Soup and Sauce Mix
- Simmered Beans
- Apple-Stuffed Squash
Source
Recipe by: Eagle Adventure Recipes — Chickasaw Nation Get Fresh! Nutrition Education Program — Eagle Adventure Team
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hiding-rabbits. Federal works are public domain in the United States.