Sweet and Sour Dressing
Only three ingredients in this fast and easy dressing. Served chilled over your favorite salad.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 tablespoons prepared dressing, 1/4 of recipe (57g)
- Rating
- 3.52 of 5 (86 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/2 cup sugar
- 1 tablespoon cornstarch
- 1/2 cup vinegar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small saucepan, combine sugar and cornstarch.
- Stir in vinegar.
- Cook over medium heat until slightly thickened and clear.
- Chill before serving.
- Store refrigerated.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.17 |
| Total Fat | 0.08 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 27 g |
| Dietary Fiber | 0.02 g |
| Total Sugars | 25.07 g |
| Added Sugars included | 25 g |
| Protein | 0.01 g |
| Calcium | 2 mg |
| Potassium | 22 mg |
| Sodium | 1.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 2 mg |
| Phosphorus | 3 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 0 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Recipes you may also like
- Stuffed Tomatoes
- Hiding Rabbits
- Pumpkin Pudding
- Mango Shake
- Eagle Nest
- Sanchico Tuna Salad
- Apple Salad
- Basic Soup and Sauce Mix
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-and-sour-dressing. Federal works are public domain in the United States.