Pumpkin Pudding
No cooking required for this tasty pumpkin pudding. Kids can help prepare with supervision.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 3/4 cup (150g)
- Rating
- 3.52 of 5 (216 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 can pumpkin, 15 ounces (or 2 cups cooked mashed squash such as Hubbard)
- 2 teaspoons pumpkin pie spice (or 1 teaspoon cinnamon, 1/2 teaspoon ginger, 1/4 teaspoon nutmeg and 1/4 teaspoon cloves)
- 1/8 teaspoon salt
- 1 1/2 cups milk (1% low-fat)
- 1 vanilla pudding, instant, 3.5 ounce (small box)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl mix pumpkin, salt and pumpkin spice together.
- Slowly stir in milk and mix well.
- Add instant pudding mix and stir for 2 minutes until it thickens.
- Refrigerate until serving time.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.47 |
| Total Fat | 0.95 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.05 mg |
| Carbohydrates | 24.62 g |
| Dietary Fiber | 2.14 g |
| Total Sugars | 20.74 g |
| Added Sugars included | 15 g |
| Protein | 2.87 g |
| Calcium | 101 mg |
| Potassium | 249 mg |
| Sodium | 309.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 205 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 587 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Mango Shake
- Eagle Nest
- Sweet and Sour Dressing
- Sanchico Tuna Salad
- Apple Salad
- Stuffed Tomatoes
- Basic Soup and Sauce Mix
- Banana Pudding
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-pudding. Federal works are public domain in the United States.