Eagle Nest
Kids can enjoy making this healthy, fun, and easy after-school snack using peaches, cottage cheese, and raisins.
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 2 Eagle Nests
- Rating
- 3.18 of 5 (66 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 canned peach halves, packed in juice
- 2 tablespoons cottage cheese, low-fat (1 ounce)
- 1 tablespoon raisins
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place one peach half, cut side up, in center of plate for nest.
- Place 1 tablespoon of cottage cheese in center of nest.
- Place raisins on cottage cheese to make eggs.
- Enjoy your Eagle Nest.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.57 |
| Total Fat | 0.82 g |
| Saturated Fat | 0.38 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.39 mg |
| Carbohydrates | 24.6 g |
| Dietary Fiber | 2.25 g |
| Total Sugars | 21.01 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.11 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 320 mg |
| Sodium | 102.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 70 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 55 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Notes
Adults: If preparing with children, use a can opener to open peaches. Drain juice and discard sharp edged lid.
Recipes you may also like
- Mango Shake
- Pumpkin Pudding
- Hiding Rabbits
- Sanchico Tuna Salad
- Apple Salad
- Sweet and Sour Dressing
- Stuffed Tomatoes
- Banana Pudding
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations — Chickasaw Nation, Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/eagle-nest. Federal works are public domain in the United States.