Banana Pudding
Dress up instant pudding mix with this dessert that combines low fat dairy and fruit for a tasty, nourishing treat.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 4.12 of 5 (49 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 (3.4 ounce) box instant pudding mix, banana or vanilla
- 2 cups fat-free (skim) milk (or 1% milk)
- 1 (8 ounce) container of fat-free plain yogurt (or non-dairy whipped topping)
- 2 medium bananas, sliced (or other sliced fruit)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium bowl, combine pudding and milk.
- Beat with wooden spoon, wire whisk, or electric mixer on lowest speed for 2 minutes Gently mix yogurt (or whipped topping) with pudding mixture.
- Refrigerate for 30 minutes.
- Layer fruit slices in the bottom of 8 dessert cups.
- Pour the pudding mixture over sliced fruit.
- Top with more fruit.
- Refrigerate until ready to serve, at least 5 minutes.
- The taste is better if it's refrigerated longer.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 115.75 |
| Total Fat | 0.65 g |
| Saturated Fat | 0.4 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.53 mg |
| Carbohydrates | 23.64 g |
| Dietary Fiber | 0.54 g |
| Total Sugars | 21.54 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 3.81 g |
| Calcium | 135 mg |
| Potassium | 272 mg |
| Sodium | 218.04 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 200 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 43 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Apple-Stuffed Squash
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Flour Tortillas
- Apple Salad
- Sanchico Tuna Salad
- Sweet Potato Casserole
- Lentil Stew
- Eagle Nest
Source
Recipe by: Choices: Steps Toward Health, Adapted from: Lisa's Famous Dessert — University of Massachusetts — Extension Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-pudding. Federal works are public domain in the United States.