Basic Soup and Sauce Mix
This pantry staple can be used in casseroles, soups, dips, and many more dishes!
- Yield
- 9 servings
- Serving size
- 1/3 cup dry mix
- Rating
- 3.52 of 5 (67 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups milk, nonfat powdered
- 3/4 cup cornstarch
- 12 teaspoons chicken bouillon, low-sodium
- 2 tablespoons onion flakes, dried
- 2 teaspoons Italian seasoning
Directions
- Yield: Equal to about 3 cups dry or makes up to 9 cans equivalent cream soup. To use as a substitute for 1 can of cream soup: Storage: Store in closed plastic bag or air-tight container until ready to use.
- It does not have to be refrigerated.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 113.24 |
| Total Fat | 0.61 g |
| Saturated Fat | 0.2 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.47 mg |
| Carbohydrates | 20.49 g |
| Dietary Fiber | 0.17 g |
| Total Sugars | 8.65 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.15 g |
| Calcium | 199 mg |
| Potassium | 294 mg |
| Sodium | 118.96 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 156 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 100 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 30 mg |
Notes
The final product of this recipe is intended to be used as an ingredient in other recipes. It is not intended as a ready-to-eat product.
Recipes you may also like
- Green Bean and Mushroom Medley
- Simmered Beans
- Stuffed Tomatoes
- Sweet and Sour Dressing
- Honey Glazed Turnips
- Hiding Rabbits
- Crispy Oven Baked Fries
- Pumpkin Pudding
Source
Recipe by: Utah State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/basic-soup-and-sauce-mix. Federal works are public domain in the United States.