Crispy Oven Baked Fries
Use your favorite spices to season these oven baked French fries. Endless possibilities with your favorite seasoning blends.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.58 of 5 (72 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 medium potatoes, cut into strips (great with sweet potatoes!)
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 450 °F. Lightly oil a 9x13 inch pan.
- Wash and cut potatoes.
- Pat dry on towels.
- Spread strips of potatoes in one layer in pan.
- Distribute remaining oil evenly over potatoes.
- Bake for 30 to 40 minutes until potatoes are golden brown and tender.
- Turn frequently.
- Season to taste.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 112.09 |
| Total Fat | 3.61 g |
| Saturated Fat | 0.51 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 18.2 g |
| Dietary Fiber | 1.91 g |
| Total Sugars | 1.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.16 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 462 mg |
| Sodium | 8.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 61 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 24 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Honey Glazed Turnips
- Spaghetti Squash with Tomatoes, Basil, and Parmesan
- Baked Tortilla Chips
- Simmered Beans
- Green Bean and Mushroom Medley
- Basic Soup and Sauce Mix
- Vegetarian Spaghetti Sauce
- Hummus
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crispy-oven-baked-fries. Federal works are public domain in the United States.