Green Bean and Mushroom Medley
Lemon pepper seasoning and garlic salt give a flavor punch to this mushroom, carrot, and green bean side dish.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (160g)
- Rating
- 3.39 of 5 (77 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 cups fresh green beans (cut into 1-inch lengths)
- 2 carrots (cut into thick strips)
- 3 tablespoons olive oil
- 1 large onion (sliced)
- 1 pound fresh mushrooms (sliced)
- 1 teaspoon lemon pepper seasoning
- 1/2 tablespoon garlic salt
- 1/4 cup almonds (toasted, slivered)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place green beans and carrots in 1 inch of boiling water.
- Cover, and cook until tender but still firm.
- Drain.
- Add oil to heated skillet.
- Sauté onions and mushrooms until almost tender.
- Reduce heat, cover, and simmer 3 minutes.
- Stir in green beans, carrots, lemon pepper, garlic salt, and toasted almonds.
- Cover and cook for 5 minutes over medium heat.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 113.05 |
| Total Fat | 7.76 g |
| Saturated Fat | 1.03 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.63 g |
| Dietary Fiber | 2.7 g |
| Total Sugars | 3.82 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.41 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 371 mg |
| Sodium | 235.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 93 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 126 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Simmered Beans
- Basic Soup and Sauce Mix
- Honey Glazed Turnips
- Crispy Oven Baked Fries
- Stuffed Tomatoes
- Sweet and Sour Dressing
- Pumpkin Pudding
- Mango Shake
Source
Recipe by: North Carolina Cooperative Extension — Wayne County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/green-bean-and-mushroom-medley. Federal works are public domain in the United States.