Flavored Water
Try this refreshing flavor combination of watermelon and lime or create your own!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.36 of 5 (47 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 lime
- 1 cup watermelon
- 8 cups cold water (or less, depending on the amount of fruit added)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash all produce.
- Slice limes.
- Cut watermelon into 1-inch cubes.
- Add lime and watermelon, plus enough cold water to a fill a 2-quart pitcher.
- Chill overnight in the refrigerator for the most flavor, and store in the refrigerator until ready to drink.
- The fruit will stay fresh in the water for up to 48 hours after being prepared.
- After you drink the water, you can eat the fruit or blend it into a smoothie!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 8.25 |
| Total Fat | 0.05 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 2.32 g |
| Dietary Fiber | 0.31 g |
| Total Sugars | 1.34 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.18 g |
| Calcium | 11 mg |
| Potassium | 30 mg |
| Sodium | 9.96 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 4 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 1 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 1 mg |
Notes
Try these refreshing flavor combinations, or create your own! Watermelon Lime Cucumber Lemon (or Lime) Pineapple Grape Berry Kiwifruit (or Orange) Tips for releasing flavors of the produce: Cost and Nutrition analysis provided for Watermelon Lime Water.
Recipes you may also like
- Basic Steamed Collards
- Low Calorie Dressing
- Lemon Spinach
- Hot 'N Spicy Seasoning
- Salt-free All Purpose Blend
- Curry Vegetable Dip
- Grape Salsa
- Mango Salsa
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/flavored-water. Federal works are public domain in the United States.