Hot 'N Spicy Seasoning
Turn up the heat, but not the sodium, with this powerful and flavorful seasoning blend!
- Yield
- 32 servings
- Serving size
- 1/2 tsp (1.5g)
- Rating
- 3.04 of 5 (72 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 1/2 teaspoons white pepper (ground)
- 1/2 teaspoon cayenne pepper
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/2 teaspoon onion powder
- 1 1/4 teaspoons garlic powder
- 1 tablespoon basil (dried)
- 1 1/2 tablespoons thyme (dried)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix all ingredients together.
- Store in airtight container.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 1.91 |
| Total Fat | 0.03 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 0.43 g |
| Dietary Fiber | 0.2 g |
| Total Sugars | 0.01 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.09 g |
| Calcium | 8 mg |
| Potassium | 8 mg |
| Sodium | 0.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 2 mg |
| Phosphorus | 2 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 1 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Recipes you may also like
- Salt-free All Purpose Blend
- Basic Steamed Collards
- Low Calorie Dressing
- Lemon Spinach
- Curry Vegetable Dip
- Grape Salsa
- Mango Salsa
- Melon Salsa
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hot-n-spicy-seasoning. Federal works are public domain in the United States.