Low Calorie Dressing
This dressing is low in calories but not flavor. Dress up any salad with this tasty dressing.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 tablespoons dressing, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.19 of 5 (72 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup tomato juice, low-sodium
- 2 tablespoons lemon juice (or vinegar)
- 1/3 tablespoon onion, grated (1 teaspoon)
- 1/2 teaspoon Worcestershire sauce
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon prepared mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients.
- Whisk or stir together.
- Store in refrigerator.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 9.49 |
| Total Fat | 0.11 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 1.99 g |
| Dietary Fiber | 0.21 g |
| Total Sugars | 1.03 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.32 g |
| Calcium | 5 mg |
| Potassium | 77 mg |
| Sodium | 179.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 4 mg |
| Phosphorus | 8 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 7 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Basic Steamed Collards
- Lemon Spinach
- Grape Salsa
- Hot 'N Spicy Seasoning
- Mango Salsa
- Salt-free All Purpose Blend
- Melon Salsa
- Mock Sour Cream
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/low-calorie-dressing. Federal works are public domain in the United States.