Salt-free All Purpose Blend
There are endless options for where you would want to add this seasoning blend -- rice, meat, fish, vegetables, and more! Try on your favorite dish to boost flavor but not salt.
- Yield
- 68 servings
- Serving size
- 1/4 teaspoon
- Rating
- 3.44 of 5 (27 ratings)
Food groups
Ingredients
- 2 tablespoons dried onion
- 2 tablespoons garlic powder
- 1 tablespoon paprika
- 1 1/2 teaspoons thyme
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix all ingredients in a small bowl, using a spoon.
- Place mix into a container that allows you to shake to dispense.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 1.69 |
| Total Fat | 0.02 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 0.37 g |
| Dietary Fiber | 0.08 g |
| Total Sugars | 0.06 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.07 g |
| Calcium | 1 mg |
| Potassium | 8 mg |
| Sodium | 0.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 1 mg |
| Phosphorus | 2 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 0 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Recipes you may also like
- Hot 'N Spicy Seasoning
- Basic Steamed Collards
- Low Calorie Dressing
- Lemon Spinach
- Curry Vegetable Dip
- Grape Salsa
- Mango Salsa
- Melon Salsa
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/salt-free-all-purpose-blend. Federal works are public domain in the United States.