French Salad Dressing
This sweet and tangy dressing can be used as a salad dressing or as a veggie dip.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (48 ratings)
Food groups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1/4 cup ketchup
- 1 teaspoon sugar
- 1 tablespoon vinegar
- 1/2 teaspoon paprika
- 1 tablespoon onion, grated
- 1 tablespoon lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put all the ingredients in a jar or bottle with a lid.
- Put on the lid.
- Shake well.
- Chill in the fridge for at least 1 hour before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 71.16 |
| Total Fat | 5.68 g |
| Saturated Fat | 0.78 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 5.02 g |
| Dietary Fiber | 0.18 g |
| Total Sugars | 3.96 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 0.21 g |
| Calcium | 3 mg |
| Potassium | 50 mg |
| Sodium | 127.29 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 5 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 2 mg |
Notes
Try this dressing on cut vegetables or salad. After serving, keep any leftover dressing in the fridge.
Recipes you may also like
- Roasted Tomatoes with Herbs
- Roasted Herb Potatoes
- Lemon Dill Brussels Sprouts
- Garlic Bok Choy
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Quick and Easy Bean Dip
- Louisiana Green Beans
- Purple Cow
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/french-salad-dressing. Federal works are public domain in the United States.