Roasted Tomatoes with Herbs
For a delicious way to enjoy heirloom tomatoes in peak season, here is a great recipe to celebrate your tomato harvest.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 tomato
- Rating
- 3.26 of 5 (19 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- cooking oil spray, as needed
- 6 medium tomatoes
- 2 tablespoons olive oil, divided (or cooking oil of choice)
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1 tablespoon dried parsley
- 1 tablespoon garlic, minced
- 2 tablespoons Parmesan cheese
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 425 degrees F. Spray a large baking sheet with cooking oil spray.
- Cut each tomato in half.
- Place tomatoes on the sheet, cut side up.
- Drizzle tomatoes with 1 tablespoon of oil and season with pepper.
- Cook for 30 minutes, or until tomatoes are beginning to brown on the bottom.
- Mix the remaining oil, parsley, garlic, and cheese in a small bowl.
- Remove tomatoes from the oven and sprinkle the herb mixture over the tomatoes.
- Return to oven for another 10 minutes, or until spices begin to brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 71.26 |
| Total Fat | 5.29 g |
| Saturated Fat | 1.03 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.43 mg |
| Carbohydrates | 5.05 g |
| Dietary Fiber | 0.9 g |
| Total Sugars | 2.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.69 g |
| Calcium | 33 mg |
| Potassium | 249 mg |
| Sodium | 36.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 44 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 30 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 25 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- French Salad Dressing
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Purple Cow
- Louisiana Green Beans
- Avocado and Corn Salsa
- Tropical Yogurt Pops
- Apple Coleslaw
- Zucchini Stir Fry
Source
Recipe by: 2009 Recipe Calendar — University of Maryland Extension — Food Supplement Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/roasted-tomatoes-herbs. Federal works are public domain in the United States.